Zniżki na prowizje maklerskie

Wielu często początkujących inwestorów, którzy zakładają konta maklerskie, zadaje sobie pytanie jak obniżyć prowizję na rachunku maklerskim? Czy w ogóle jest to możliwe? Odpowiedź brzmi TAK. Istnieją sposoby na obniżenie stawek procentowych prowizji maklerskich w części biur maklerskich, które widnieją w naszym rankingu kont maklerskich. Oczywiście w naszym rankingu, wyróżnialiśmy oferty maklerów u których stawki prowizji spadają wraz ze zwiększającym się obrotem na rachunkach. Są to BM Pekao, BM Alior i Trigon DM, ale te zniżki są tymczasowe i raczej ciężko będzie z nich skorzystać początkującym inwestorom, którzy nie handlują codziennie na giełdzie na duże kwoty.
Poniżej sposoby jak takie zniżki uzyskać na stałe, bez względu jakie masz obroty na rachunku maklerskim. Wystarczy spełnić odpowiednie warunki o których piszę poniżej.

1. Członkostwo w SII

Na początek może kilka słów co to jest te SII. SII to skrót od nazwy – Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Jest to największa tego typu organizacja, która zajmuje się gównie zrzeszaniem małych inwestorów prywatnych, edukacją, obroną i działaniem na rzecz inwestorów indywidualnych w Polsce. Do stowarzyszenia może przystąpić każdy inwestor, dzięki czemu uzyska szereg profitów w postaci zniżek na prowizje maklerskie, publikacje i narzędzia inwestorskie, ubezpieczenia, karty multisport i wiele innych. W W tym przypadku nas interesują te pierwsze, czyli zniżki u maklerów.

Zniżki dla członków SII w porównaniu ze standardowymi stawkami:

Konto maklerskieStandardowa prowizjaProwizja ze zniżką SII
BM Alior Bank0,38% (min. 3 zł)0,21% (min. 3 zł)
DM BOŚ (Bossa)0,38% (min. 5 zł)0,29% (min. 5 zł)
BM mBank0,39% (min. 5 zł)0,35% (min. 5 zł)
BM PKO BP0,39% (min. 5 zł)0,29% (min. 5 zł)
DM Noble Securities0,38% (min. 10 zł)0,19% (min. 5 zł)
BM Pekao0,375% (min. 5,90 zł)0,25% (min. 5,90 zł)
Trigon DM0,39% (min. 6 zł)0,19% (min. 6 zł)

Co zrobić, aby otrzymać taką zniżkę?

  1. Zapisać się do SII – przystąpić do stowarzyszenia może każdy inwestor indywidualny. Jedynym warunkiem jest opłacenie składki członkowskiej. W wersji podstawowej (która wystarczy aby otrzymać zniżki na prowizje) jest to 199 zł na rok lub korzystniejsza opcja 597 zł na 5 lat. Także jak widać zniżki nie są za darmo, ale przy wysokich transakcjach kwota członkowska może się szybko zwrócić dzięki niższym prowizjom od kupna/sprzedaży akcji. Ponadto poza zniżkami na prowizje maklerskie, otrzymasz szereg innych benefitów. Tutaj więcej o poziomach członkowskich w SII i co dzięki nim zyskujesz.
  2. Po zapisaniu się wchodzisz na stronę informacyjną SII ze zniżkami i wybierasz swój Dom Maklerski z listy. Tam znajdziesz wyczerpującą instrukcję, jak otrzymać zniżki na koncie inwestycyjnym. Najczęściej jest to kontakt z maklerem i podanie numeru członkowskiego w stowarzyszeniu.
  3. Gdy otrzymasz informację zwrotną od maklera, wchodzisz na swój rachunek maklerski i sprawdzasz czy przydzielono Ci obniżoną prowizję. Jeśli tak to możesz już dokonywać transakcji po niższych kosztach.
  4. Warto pamiętać, że zniżki obowiązują przez cały okres członkostwa w SII, więc trzeba pilnować terminów opłacania składek.

2. Konto premium w Squaber

Jeśli posiadasz konto premium w narzędziu inwestycyjnym Squaber.com, to również możesz obniżyć prowizje, ale niestety tylko w jednym Biurze Maklerskim – Alior Banku. W skrócie Squaber jest narzędziem internetowym w formie platformy www i aplikacji mobilnej, który wspomaga inwestowanie na giełdzie. Dzięki niemu możesz śledzić informacje o spółkach giełdowych, przeglądać wykresy z narzędziami do analizy technicznej, otrzymywać alerty i sygnały kupna lub sprzedaży danych spółek itp. W Squaberze możesz mieć zwykłe konto lub premium. Te drugie upoważnia Cię do uzyskania zniżki na prowizję w BM Alior Banku, która to zniżka jest jeszcze bardziej atrakcyjniejsza niż ta oferowana dla członków SII. Co ciekawe zniżka obowiązuje również dla kont IKE i IKZE w Aliorze.

Konto maklerskieStandardowa prowizjaProwizja ze Squaber Premium
BM Alior Bank0,38% (min. 3 zł)0,19% (min. 3 zł)

Jak uzyskać zniżkę?

  1. Załóż konto w Squaber.com i wykup usługę premium.

Jeśli zapiszesz się z naszego linku partnerskiego >>> Link do Squaber.com <<< to otrzymasz w Squaberze za samą rejestrację 20 punktów, następnie po wykupieniu konta premium dodatkowe 10% zwrotu opłaconego abonamentu (w formie punktów). Dzięki tym punktom można obniżać koszt pakietu premium, więc nic na tym nie tracisz, a jedynie zyskujesz.

  1. Gdy już masz opłacone konto premuim w Squaberze, wchodzisz w zakładkę Twój Squaber -> Rabaty i bonusy i tam wyszukujesz swój unikalny token, czyli kod autoryzacyjny uprawniający do uzyskania zniżki w BM Alior Banku.
  2. Token wysyłasz do maklera na dedykowaną skrzynkę mailową – tutaj szczegółowe informacje.
  3. Po otrzymaniu informacji zwrotnej od BM, sprawdzasz na koncie maklerskim, czy została przydzielona zniżka. Jeśli tak, to życzymy udanych inwestycji z niższymi kosztami transakcyjnymi.

Jeśli pojawią się jeszcze inne możliwości obniżenia kosztów prowizji w polskich Domach Maklerskich, będziemy powyższą listę uzupełniać.